Заглавието на тема “въпроси и съвети, свързани с работа с клиенти” може да Ви звучи познато, но повярвайте, този материал трябва да се прочете. Той ще Ви запознае с (част от) тънкостите при работата с клиенти.
От нашия опит през годините, много добре знаем, че няма нищо по-болезнено от това удивителният Ви дизайн, който сте създавали до 4 часа сутринта, да бъде отказан поради малък пропуск.
Това със сигурност ще разбие сърцето Ви. Но има и такива моменти в бизнеса.
При 9/10 случаи това се случва защото не сте задали правилните въпроси или пък сте пропуснали нещо важно. Все пак трябва да усетите желанията на клиента. Трябва да погледнете през неговите очи.
За да се случи това, Вие трябва да задавате удачни въпроси.
- Какво ще получи клиентът?
Уверение, че неговите желания са чути.
- Какво ще получите Вие?
Спокойствие, че имате всичко нужно, за да създадете перфектния уебсайт за този клиент.
Достатъчно с увода, нека преминем към въпросите.
< 1 > Каква е дейността на Вашия бизнес?

Това е доста добра отправна точка, нали? Преди всичко, Вие трябва да знаете точно кой е клиентът Ви и с какво се занимава.
Наистина задълбоченото разбиране за това кои са те, какво правят, от кога са на пазара и т.н., често ще подпомогне създаването на дизайна и решенията, които ще вземете в процеса на работа с клиента.
Да, това е лесно ако клиента Ви притежава магазин за домашни любимци, но ако е компания, която продава „телекомуникационно и логистично оборудване за офшорни съоръжения“, тогава трябва да сте сигурни, че ще получите цялата информация, която Ви е нужна, за да си представите ситуацията кристално чиста.
Дори и най-малкото недоразумение може да обърка дизайна Ви още преди да сте започнали!
< 2 > Какво искате да постигне уебсайтът Ви?

Може да попитате и по още няколко различни начина:
“Какви цели си поставяте? Какво най-много искате от него? Заявки за оферти, продажби, резервации за класове, повече членства и т.н.?”
Всеки уебсайт има поставени цели и те дори не е нужно да са свързани с клишето „да печелите повече пари“.
Препоръчваме Ви да не скачате на проект, без клиентът да Ви е дал ясна представа за това какво иска да постигне с определения сайт (или каквото и да е било – маркетинг кампания, уеб апликация, видео и т.н).
Често се случва, проектът, който имате в главата си да е в тотален разрез с това, което ще чуете от клиента. Затова не бързайте.
Ако пък клиентът Ви не знае какво иска да постигне уебсайтът, което не се случва често, не е много добра идея да му поставяте цели, но на добра воля може да му дадете предложения. Тук е въпрос на преценка, обаче. Както прецените.
< 3 > Кои са вашите конкуренти?

Вземете списък с конкурентите на клиента и разгледайте техните уебсайтове.
Попитайте Вашия клиент какво му допада или не в уебсайта на другия играч. Вижте дали има нещо на уебсайта на конкурента, което бихте могли да подобрите.
Не, това не е кражба, а шпионаж! Умно, а?
Шпионирането на конкурентите е чудесен начин да получите идеи и да гарантирате, че Вашият клиент ще ги превъзхожда.
Например нямат страница „За нас“ или страница „Блог“, можете лесно да създадете такива на своя клиент, с които да направите уебсайта много по-качествен.
Може да разгледате нашите 8 идеи за убийствен сайт, като прочетете нашата статия за това “как да имаме убийствен сайт“.
< 4 > Коя е публиката?

След като получите отговори на предишните въпроси, които са свързани конкретно с Вашия клиент, е време да да попитате: „Кои са потребителите Ви?“
Трябва да знаете аудиторията на клиента си. Например, ако е предимно от тийнейджъри, дизайнът или структурата на самия сайт ще бъдат много по-различни от тези, които бихте избрали ако аудитория е на 40 години. Факт.
Често забравяме това, но всички актуални тенденции идват именно от по-младото поколение или както бихме казали децата на Интернет.
Тези тенденции не е задължително да се следват, но те са това, което Интернет обикновено очаква да види от Вас.
Можете да прочетете за Тенденциите в Уеб Дизайна, които ще хващат окото през тази година като посетите нашата статия, посветена изцяло на това.
< 5 > Имали ли сте уебсайт преди?

Повярвайте, това ще Ви спести много време и усилия. Когато имате наготово предишен уебсайт, който явно Вашият клиент е решил да смени, то Вие имате готов модел какво той НЕ харесва (или поне по-голямата му част).
Върху това може да адаптирате всички свои идеи, като крайният резултат ще Ви гарантира сигурност. Все пак Вие сте изключили онова, което може да не се хареса на клиента.
Не забравяйте, че може да задавате много въпроси за него, за дизайна или за CMS (система за управление на съдържанието). Може директно да го попитате какво не харесва и какво би искал да продължи в новия сайт.
Накратко, искате да научите от миналите грешки, предпочитания и нехаресвания на Вашия клиент и да се уверите, че новият Ви уебсайт сериозно излиза от предишната версия на сайта им.
Заключение
След като получите ясни и изчерпателни отговори на тези въпроси, Вие вече сте готови да започнете с творческия процес. Знаем, уеб дизайнерите и програмистите, въпреки че работят с нули и единици, са артисти и като всеки артист те нямат търпение да творят.
Не бързайте. Това (реално) ще Ви спести време, както и онова… гадно чувство от върнат проект.
Бонус съвет! Винаги казвайте цената си, преди да започнете даден проект…